Saturday 27 April 2019

"Friendship"

Cześć,

w tym roku obiecałem sobie częściej tworzyć w kolorach, których staram się unikać. Wynikiem tego są strony w art journalu w ogniście czerwonych barwach.

Hi,

this year I promised myself to create more often in colors tgat I try avoid. The result is pages in the art journal in fiery red colors.


Zacząłem od dodania wzorów z masek, a potem przystąpiłem do zabawy farbami metalicznymi w dwóch odcieniach żółtego. Następnie sięgnąłem po farby akwarelowe i zacząłem dodawać czerwień, jak widać bardzo się rozpędziłem i efekt mnie nieco przestraszył. Zdecydowałem się więc na dodanie nieco ciemniejszej barwy i trochę stempli. Okazało się, że wystarczy parę odbitek by coś co nam się nie podoba zaczęło wyglądać zupełnie inaczej.

I started by adding patterns from stencils and the I started playing with metallic paints in two shades of yellow. Then I reached for watercolors paints and started adding red, as you can see a bit exaggerated and the effect scared me a bit. So I decided to add a slightly darker color and some stamps. It turned out that just a few stamps would make something that we didn't like started to look completely different.


Na koniec z tekturek, folii, zdjęcia i napisów zrobiłem prostą kompozycję.

At the end of the chipboards, foil, photos and sentences I made a simple composition.
Tworzenie w art journalu jest dla mnie dobrą zabawa i metodą na spróbowanie czegoś nowego. Nie muszę się martwić, że coś nie wyjdzie, bo zawsze mogę coś dodać lub zmienić. To taki mój zeszyt na eksperymenty.

A czy Wy lubicie tą formę i prowadzicie swoje journale?

Creating in art journal is fun for me and method to try something new. I don't have to worry that something will not come out, because I can always add or change something. This is my notebook for experiments.

Do you like this form and keep your art journal?

Produkty: / Products:


Pozdrawiam,

Regards,

Dawid

2 comments:

  1. Personally I'm not a fan of that kind of red, but nevertheless you did a good job. As you said - you try to use colours which you use only occasionally. So, this is a learning process. You should be proud of that.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A day without a scrapbooking is a lost day. - Author Stampiljke

    ReplyDelete
  2. wow! fantastyczna praca :)

    ReplyDelete