Friday 24 April 2015

Steampunk pin by Olga Heldwein


Hi guys !
Olga here ! Today I would like to share a secret with you. I'm a hat girl. Yes- I am, and I'm proud of it. And I realy like my hat. And here is a proof:

Hejka !
Tu Olga. Dziś chciałam podzielić się z wami moim sekretem. Jetem dziewczyną w kapeluszu. Tak jest i uwielbiam mój kapelusz. Jeśli nie wierzycie oto dowód:
I love steampunk as well and metal embellishments, and my new Old Gold Mettalic paint! I combined all these things I love in my dt project and I made a tutorial. Specially for You !

Uwielbiam też steampunk, metalowe elementy i farbkę METTALIC! w kolorze Old Gold.  Połączyłam wszystkie moje uwielbienia w jedną inspirację z szybkim filmikiem specjalnie dla was !
My project is a hat pin.
Mój projekt na dziś to wpinka do kapeluszaSo if you want to get know this nice, simple, easy and quick technique which you can use in your steampunk projects here it goes.
Więc jeśli chcecie się dowiedzieć jak szybko, łatwo i przyjemnie wykonać samodzielnie ozdoby w steampunkowym stylu zapraszam na filmik :


Ayeeda Paint METALLIC! Old Gold
Mgiełka pastelowa - Pastel Turquoise
Mgiełka kredowa - Chalk Yellow Amber
Mgiełka kredowa - Chalk Dark Brown
Gesso czarne - grunt akrylowy 120ml
Medium żelowe- Gel medium MATT4 comments:

  1. Great work. Wonderful pin.

    ReplyDelete
  2. I'm a hat girl too especially during summer time... That's a clever idea to transform old hats that i have been bored off

    ReplyDelete