Saturday, 1 August 2020

“Enjoy the Journey” by Moira Gilowey


I am so excited to share my second project as Guest Designer for 13 Arts. I created this single page layout using papers from Down Under and Victoriana collections. I loved the bright vibrant colour of the yellow paper from Down Under and it suited the muted tones from the Victoriana paper as well as my photograph. I included some of the cutouts from the Victoriana sheet on my layout as well. 


Both sheets of paper were first covered with clear gesso. I prepared the background of the layout (yellow paper) by stenciling with modeling paste mixed with Andalusite Color Glow paint powder. I then tore the Victoriana paper, adhering it to the yellow sheet and then adding stenciling to it as well. Once the modeling paste was dry, I added diluted Andalusite and Amber (separately) onto the stenciling, spraying with water so that it moved on the page. 
I stamped onto the papers with black Archival Ink and then did some additional stenciling down the sides of the layout with modeling paste. Once the stenciling was dry, I added black gesso with a spatula, dragging it down the sides of the layout as well as lightly brushing it onto the white stenciling. Once the gesso was dry, I added Amber Color Glow to modeling paste and stenciled on top of everything. The chipboard pieces were painted with diluted Andalusite Color Glow. I love how this paint powder gives a silver shine when you look at it from an angle. I hope that you enjoyed my project and look forward to sharing with you all again soon. 

Until next time! 

Moira 

13 Arts products used: 

  Stamp


6 comments:

 1. toptan iç giyim tercih etmenizin sebebi kaliteyi ucuza satın alabilmektir. Ürünler yine orjinaldir ve size sorun yaşatmaz. Yine de bilinen tekstil markalarını tercih etmelisiniz.

  Digitürk başvuru güncel adresine hoşgeldiniz. Hemen başvuru yaparsanız anında kurulum yapmaktayız.

  tutku iç giyim Türkiye'nin önde gelen iç giyim markalarından birisi olmasının yanı sıra en çok satan markalardan birisidir. Ürünleri hem çok kalitelidir hem de pamuk kullanımı daha fazladır.

  nbb sütyen hem kaliteli hem de uygun fiyatlı sütyenler üretmektedir. Sütyene ek olarak sütyen takımı ve jartiyer gibi ürünleri de mevcuttur. Özellikle Avrupa ve Orta Doğu'da çokça tercih edilmektedir.

  yeni inci sütyen kaliteyi ucuz olarak sizlere ulaştırmaktadır. Çok çeşitli sütyen varyantları mevcuttur. iç giyime damga vuran markalardan biridir ve genellikle Avrupa'da ismi sıklıkla duyulur.

  iç giyim ürünlerine her zaman dikkat etmemiz gerekmektedir. Üretimde kullanılan malzemelerin kullanım oranları, kumaşın esnekliği, çekmezlik testi gibi birçok unsuru aynı anda değerlendirerek seçim yapmalıyız.

  iç giyim bayanların erkeklere göre daha dikkatli oldukları bir alandır. Erkeklere göre daha özenli ve daha seçici davranırlar. Biliyorlar ki iç giyimde kullandıkları şeyler kafalarındaki ve ruhlarındaki özellikleri dışa vururlar.

  ReplyDelete