Thursday, 19 March 2020

Nieco rdzawo / A little bit rusty

Cześć wszystkim,

ostatnio coraz częściej bawię się mediami nie mając żadnego konkretnego planu co do efektu końcowego. Dlatego też zaczynam sięgać po kolory, których normalnie unikam. W tej pracy jest to czerwień.

Hello everyone,

recently, I am playing with the media more and more often without any specific plan regarding the final result. That's why I'm starting to reach for the colors I normally avoid. In this work it is red.
Po stworzeniu kompozycji i pomalowaniu jej na czarno zdecydowałem się dodać do niej nieco rdzy. W tym celu wymieszałem multipurpose medium z proszkiem do rdzewień. Taką pastę nałożyłem palcem w wybranych miejscach i polałem reagentem. Zostawiłem na noc do wyschnięcia.

After creating the composition and painting it in black, I decided to add some rust to it. To this end, I mixed a multipurpose medium with rust powder. I applied this paste with my finger in selected places and poured with reagent. I left to dry overnight.Następnego dnia postanowiłem dodać pracy nieco koloru i wybrałem czerwień. Użyłem do tego dwóch farb - Color Glow fire opal wymieszanej z ciekłym medium akrylowym oraz farby metalicznej raspberry. 

The next day I decided to add some color to my work and chose red. I used two paints - Color Glow fire opal mixed with liquid acrylic medium and raspberry metallic paint.
Dodałem też kilka tekturek pokolorowanych wodnym tuszem w odcieniu scarlet. Przyciemniłem jej kolor za pomocą tuszu Distress vintage photo i pokreyłem glossy accent. By nie były zbyt błyszczące użyłem farb Vivid vintage i dodałem je matując powierzchnię. Nieco brązów dodałem też na samej pracy. 

I also added some chipboards colored with water ink scarlet. I darkened its color with Distress Ink vintage photo and highlighted glossy accent. To make them not shiny, I used Vivid vintage paints and added matting the surface. I also added some bronze for the work itself.
Produkty: / Products:Pozdrawiam,

Regards,

Dawid


4 comments:

 1. Gorgeous project. I love that rusty look.

  ReplyDelete
 2. من أفضل المقالات على الإطلاق صراحة تستحق التعمق أكثر واكثر لقد سعدت بقراءة مقالك وانا فخور بك وبما تقدمه في مدونتك ف انت مثال للمدونات التي تقدم محتوي مفيد  شركة تنظيف فلل بالدمام
  شركة تنظيف بالدمام
  شركة تنظيف سجاد بالدمام
  شركة مكافحة حشرات بالدمام
  شركة مكافحة حشرات بالخبر
  شركة تنظيف بالخبر
  مقابر للبيع
  مدافن للبيع
  مدافن للبيع
  مقابر للبيع

  ReplyDelete