Tuesday, 26 February 2013

Wyniki DT Call - DT Call Results

Witajcie kochani, przede wszystkim chciałabym ogromnie podziękować za wszystkie zgłoszenia, było ich bardzo dużo i powiem Wam, że niezwykle trudno nam się było zdecydować... Wiele z Was tworzy niesamowite prace, prowadzi fantastyczne blogi i naprawdę wybór był bardzo trudny. My postawiliśmy na różnorodność w naszym zespole, szukaliśmy osób wszechstronnych, tworzących prace w różnych formach.  Udało nam się wybrać do stałego polskiego DT 3 wspaniałe dziewczyny, które z pewnością zaskoczą nas pomysłami i wspaniałymi pracami. Z pozostałych osób zaprosimy wkrótce kilka do Gościnnego Projektowania:)

Welcome :) 
The decision was not easy, but we finally chose 3 fabulous girls for our Polish DT and we want you to meet them first:)

Mam ogromną przyjemność powitać w Zespole:


Cześć, z tej strony Noomiy, a właściwie Emi Parczewska, 
uczennica z Polski, chwilę przed maturą. Jestem marzycielką, lubię myśleć o teraźniejszości i przyszłości... chciałabym, żeby praca kreatywna była moją "prawdziwą" pracą i chyba powoli nią się staje, chcę też być profesjonalnym fotografem, projektować wnętrza. Tak, ale my nadal jesteśmy na Ziemi. Lubię historię, język polski i odrobinę interesuję się psychologią. Pomiędzy nauką (końcowy egzamin-matura-już wkrótce) trochę tworzę. Scrapuję już ponad dwa lata i kocham to! Scrapbooking zmienił prawie każdą część mojego życia, zaczęłam się interesować fotografią, różnego rodzaju mediami (spreje, kredki, różne farby), zakochałam się w papierze, stemplach i tego typu rzeczach. Stałam się artystką (taką malutką). Nie mam konkretnego stylu i nie mam ulubionej formy. Lubię za to szalone i kolorowe scrapy, albumy i art żurnale oraz pastelowe i shabbowate kartki i tagi. Zazwyczaj słucham głosu serca, on mi mówi co i jak mam zrobić... 
Okropnie się cieszę, że mogę być częścią tego świetnego DT!

-----


Nazywam się Agnieszka, w świecie wirtualnym - AgnieszkaD. 
Mieszkam w Warszawie z mężem i dwójką dzieci. Moja przygoda ze scrapbookingiem zaczęła się w 2010 roku, od innej mojej pasji jaką jest fotografia. Pewnego dnia pomyślałam, że do moich zdjęć potrzebuję ciekawej oprawy inaczej na zawsze pozostaną tylko plikami w komputerze. Dlatego właśnie ulubioną moją formą są albumy, gdzie mogę "na raz" wykorzystać wiele zdjęć i utrwalić w ten sposób nasze wspomnienia. Bardzo chętnie tworzę również kartki, notesy, czasem LO i próbuję journalować. Lubię wyzwania, dlatego cieszę się niezmiernie, że będę mogła inspirować Was swoimi pracami.

-------


Witam Was serdecznie! 
Mam na imię Ewa w sieci istnieję pod nickiem Ewik21. Wszelkiego rodzaju manualne zajęcia towarzyszyły mi od dzieciństwa za sprawą mojej mamy, która ma nieziemskie zdolności. Scrapbookingiem zajmuję się od 2009 roku, wcześniej była biżuteria i krótka przygoda z dekupażem. Z czasem jednak to scrapbooking stał się stałym elementem mojego życia. W chwili obecnej nie wyobrażam sobie życia bez tego. Nie mam jakiegoś ukochanego stylu czy formy, robię sporo i bardzo różnych prac. Chociaż nie zawsze jestem z nich zadowolona to najważniejsze jest to aby twórczo spędzić czas i mieć radość z samego tworzenia. 
Serdecznie dziękuję Aidzie za zaproszenie i danie mi szansy poznania oraz tworzenia w gronie tak utalentowanych projektantek. Wiem, że wiele się jeszcze nauczę!!.

GRATULACJE - Witajcie w zespole!!! 

--------

Dołączenie tych wspaniałych dziewczyn powoduje, iż nasze DT stało się nieco większe i bardziej różnorodne, co bardzo mnie cieszy. Jednakże jest też mniej radosny aspekt tej zmiany, ze stałego projektowania, ze względu na ogrom innych obowiązków, musiała zrezygnować Colorina. Colorina nie żegna się z nami na stałe, będzie nas od czasu do czasu inspirować jako Gościnna Projektantka. Ale w tym miejscu chciałabym jej bardzo podziękować za dotychczasową współpracę w DT 13 arts, za wszystkie piękne prace, za sympatię i przyjaźń. Dziękuję Elu:*
Również ja będę teraz mniej systematycznie zamieszczać prace, ale za to będę miała więcej czasu na inne obowiązki i projektowanie kolejnych kolekcji, przygotowywanie kursów i na dalszy rozwój firmy:)

-------

A teraz czas na nasz zagraniczny zespół - Special Guest Designers Team, który będzie nas inspirował równolegle z zespołem polskim . Prace SGD będą ukazywać się w weekendy:)

-------
And now it's the time for our 
Special Guest Designers Team announcement:)

First of all I want to thank You all for your applications, we have received so many of them, that the decision was sooooo hard to make. Believe me! You are all so talented, we have searched your blogs, looked at your artwork and we were amazed! We chose from all foreign applicants 3 fabulous designers for our permanent Special Guest Designers Team, so together with Agnieszka and Keren these 3 wonderful women will inspire us together with our Polish DT. 

It is my honour and great pleasure to welcome in our Team:


My name is Nadia Cannizzo, I am 34 and I live in Sydney, Australia. 
I was born and raised in Greece, and I have been married to my Italian husband for just under 14 years now, and that is where my surname comes from! I have 2 young MUCH loved and MUCH wanted daughters, Maria Elena (6 ) and Ioanna (4). Being a mum is what I always wanted to be and nothing fulfills me more than my children. By day I am a Primary School teacher, which I absolutely LOVE and at the moment I am working part time. I started scrapping about 3 years ago and consider this craft to be the longest hobby I have ever had! I am a Gemini after all , and can't really stay interested in anything for very long. When not creating, I absolutely LOVE cooking, spending time with my family, and ...believe it or not cleaning! I am a bit of a clean freak. My motto in life is "Nothing is impossible" and I rarely take no for an answer :) I am also crazy about making sketches and journalling on my pages as much as I can, so in March of 2011 I started by very own sketch challenge blog called Once Upon A ...Sketch which I LOVE as I have met so many wonderful and talented scrappers through it, that come from all over the world. 
THANK you so so much Aida. 

---- 

My name is Vibeke Harila. I am 38 years old, and I live in Norway.
I live together with my handsome man, my 2 lovely girls – and we also have 2 cats.
I started scrapbooking in 2007, when I got my youngest girl. 
My style is very different. I LOVE painting on my layouts. But next time I maybe make some vintage layouts – or shabby;) I also do some art journals and cards. But mostly layouts. 
I am working a lot with details, and try to do something new every time.
I have been on different design team, 
but today I am a proud design team member over Blue Fern Studios, Anonyme Scrappere
and here at 13 arts.
I am so proud to be a part of 13 arts :)
You can visit my blog here: http://vibekescrapperogskryter.blogspot.no/


-----Hi there!! I first want to say I am beyond excited to be here, as I am a HUGE fan of 13@rts gorgeous products!! Thank you so much for having me!! A little about me, well.. I am 26 years old, and I am from the lovely/cold state of Minnesota (USA). I have been scrapbooking for just over two years, I was inspired to begin shortly after the birth of my oldest daughter, Lilah (2.5 years old). I have two daughters, my youngest being Paisley (9 months old).
These two do keep me on my toes, and quite busy, but I do make some "me time" most days for my crafting. I also enjoy sewing, and I love to cook and bake, but scrapbooking comes first for my hobbies, for sure!
As for my "style" I am not sure...I love to use interesting colors, add lots of layers and different mediums, I love experimenting with mixed media and a little bit of messiness. I don't care too much for precision so you will see lots of torn edges and distressing, my style can be quite free spirited. I basically just start with a pile of paper and see where it takes me, based on my mood for the day! Sometimes it comes out all grunged out and sometimes you will see more of the super feminine floral look! You can see more of my work on my blog: http://scrappin-sisters.blogspot.com.

BIG CONGRATULATIONS to all our 3 new Designers!!!!
I am so happy to have you in the team! 
-------------


We have also chose Guest Designers 
- they will receive 13 arts materials and will inspire us with their works in the following months:

APRIL 2013 - Paula Castells - Brazil 

MAY 2013 - Kristie Taylor - USA

JUNE 2013 – Ingrid Gooijer - The Netherlands

JULY 2013 – Lindy Gillespie - Australia

AUGUST 2013 – Marilyn Rivera-Puerto Rico

SEPTEMBER 2013 - Sandi Smith - Canada

OCTOBER 2013 - Katya – Katarimka - Ukraine

NOVEMBER 2013 - Maja Stokk Lindahl – Sweden

DECEMBER 2013 - Nupur Patel - India

CONGRATULATIONS!!!! 
 *Please send me your address via e-mail, so I can send You 13 arts materials when the time comes:)

----

Dziękuję jeszcze raz wszystkim, Pozdrawiam ciepło
Thank You again everyone who applied. Best regards, to you all

xoxo
Ayeeda

25 comments:

 1. This looks like one fantastic team, congratulations!!!

  ReplyDelete
 2. Świetny wybór!!! Gratuluję :)

  ReplyDelete
 3. Wow...such a sweet surprise!!
  I am very excited and honoured to be chosen as guest designer.
  Such an amazing team and CONGRATS to everyone!!!

  ReplyDelete
 4. Special congratulations to Nadia, Ingrid and Sandi!!!

  ReplyDelete
 5. Gratuluję dziewczyny. Witajcie w zespole.
  Congratulations ladies!!!

  ReplyDelete
 6. Thanks for having me! What a fantastic team!!

  ReplyDelete
 7. Gratuluję nowemu DT :) Czekam na Wasze wyzwania i mnóstwo inspiracji :)

  ReplyDelete
 8. I´ll guess it´s me ;) May Stokke Lindahl... but my name is Maja Stokk Lindahl. *happy*

  Congrats to all ladies =) and a special congrats to Vibeke and Nadia.

  ReplyDelete
  Replies
  1. What??? I wrote my name but it changed????? I´ll make another try... Maja stokk lindahl

   Delete
  2. This comment has been removed by the author.

   Delete
  3. Maybe it's because you've used google translator - it does that:)

   Delete
 9. Thank you! I am very happy and proud for being chosen as guest designer!!! Awesome Team! Congrats everyone!hugs

  ReplyDelete
 10. Swerdeczne gratulacje dla nowego DT!
  Aido ja również bardzo, bardzo dziękuję:* :* :*

  ReplyDelete
 11. Congratulations !!! Fantastic Team!! So happy and excited!! Can't wait until August!! lol!! ;) Thanks Aida!!! :)

  ReplyDelete
 12. I am so excited and honored to have been chosen to be a guest designer for you! Your products are gorgeous! Thanks you so much!
  this a a superb team full of talented designers that are sure to inpire!

  ReplyDelete
 13. Congrats everyone! Awesome awesome team!! Woohoo

  ReplyDelete
 14. Oh Aida what a fabulous team you have selected - am excited and very honoured to be a Guest Designer for July ..
  thanks heaps
  Lindy xoxo

  ReplyDelete
 15. Amazing team!!!Congratulation to all of designers and specially for Katarimka!

  ReplyDelete
 16. Thank you!!! I am very happy to be in such a wonderful team of Guest Designer!
  Congratulations to the new DT! :))

  ReplyDelete
 17. Thanks!!:) I am so happy to be a part of this team:)
  Congrats to all:)

  ReplyDelete
 18. Thank you for having me as a guest designer! Can't wait for June!
  Congrats to all these talented ladies! xxx

  ReplyDelete